index_logoHarminc külföldi orvos, kutató, szülész követeli egy petícióban Geréb Ágnes szabadon bocsátását, és az otthon szülés magyarországi jogi helyzetének rendezését. Geréb közel két hónapja börtönben van, el?zetes letartóztatása miatt ügyvédei Strasbourghoz fordultak. Az egészségügyi államtitkárság dolgozik az otthon szülésr?l szóló jogszabálytervezeten, péntekre újabb egyeztetést hívtak össze a szakmai szervezetekkel. >>>

 

Geréb Ágnes esete az egész világon híressé vált, jelentette ki szerdai sajtótájékoztatóján Lesley Page angol bába, szülész-nőgyógyász, igazságügyi szakértő, aki a Születésház Egyesület meghívására érkezett Magyarországra a napokban. A professzor, aki Angliában 1992-ben részt vett az ottani szülészeti eljárásrend kidolgozásában, annak tíz évvel későbbi felülvizsgálatában, és szerepe volt a kanadai szabályozás kialakításában is, azért jött, hogy felajánlja segítségét a magyar kormánynak az otthon szülés szabályozásában.

 

Az otthon szülés jogi helyzete több mint húsz éve rendezetlen Magyarországon. Bár kórházon kívül szülni nem tilos, nincs rögzítve, ki választhatja és ki nem a szülésnek ezt a formáját, mi a közreműködők felelőssége, milyen hátteret kell biztosítani, milyen jelentési kötelezettség áll fenn. Ráadásul az egészségügyi törvény szerint csak az segédkezhet a szülésnél, akinek engedélye van az ÁNTSZ-től, ilyen engedélyt azonban nem kaphatnak bábák. A kormány azután kezdett bele a szabályozás előkészítésébe, hogy október elején őrizetbe vették, majd előzetes letartóztatásba helyezték Gerébet.

 

Eddig egy egyeztetést [1] tartott a témáról szakmai szervezetekkel az egészségügyért felelős államtitkár október 19-án. A második ilyen találkozó pénteken lesz, ekkor már egy megírt tervezetet vitatnak meg az érintettek. „Az a benyomásom, hogy fordulóponthoz érkezett ez a terület Magyarországon” – mondta Lesley Page, aki a napokban találkozott Budapesten fideszes országgyűlési képviselőkkel és Réthelyi Miklós nemzetierőforrás-miniszterrel is. „Igen figyelmesen és barátságosan fogadtak a kormányzati tisztviselők” – mondta az angol professzor, ugyanakkor megjegyezte: ellentmondást érez abban, hogy miközben ilyen pozitív változást lát, Geréb Ágnes, aki a folyamatot elindította, börtönben van.

 

olvassa el az eredeti cikket itt  >>>